Divadelná akadémia v Považskej Bystrici

Autor: Peťo Kováčik | 2.5.2014 o 15:00 | (upravené 2.5.2014 o 15:20) Karma článku: 5,59 | Prečítané:  161x

Každý rok Gymnázium v Považskej Bystrici organizuje Divadelnú akadémiu. Tento rok to bola už v poradí 29. Školská divadelná akadémia, ktorá sa uskutočnila 25.4.2014

Plagát 29. divadelnej akadémiePlagát 29. divadelnej akadémie

Týždne príprav nevyšli nazmar. Ja osobne som už tretí rok bol účastníkom tejto akcie.

Po minulom roku sme sa obávali, čo bude tento rok s akadémiou. Minulý rok len dve divadlá - PARDON a VÝZVA. Avšak vedúca divadelného súboru Výzva odišla na dôchodok a naskytla sa otázka: " Kto ju nahradí?"Naštastie sa všetko dalo doporiadku a tento rok sa predstavili 3 divadlá.

Doobedňajšie predstavenia boli určené pre študentov a učiteľov Gymnázia. Premiéra a zároveň aj derniéra bola naplánovaná na 17:00. Ako prvé sa predstavilo divadlo PARDON, ktoré pôsobí na Gymnáziu už zopár rokov. Zahrali hru s názvom DEDIČSTVO. Scenár si vymysleli členovia súboru spolu s pánom profesorom. Divadlo Pardon je známe dobrým humorom a vtipnými scénkami. Nesklamali ani tento rok. Síce boli aj diváci, ktorí hovorili : "minule boli lepší", ale mne sa tento rok páčili najviac. Dobre kulisy, skvelé kostýmy aj kvalitné herecké výkony.

V poradí druhým divadlom bolo novovzniknuté DIVADIELKO 11. Predstavilo sa s divadelnou hrou MEDAILÓN od Wiliama Shakespeara. Bola to zmes hier, ktoré Shakespeare napísal. Objavili sa tam postavy z hier Hamlet, Skrotenie zlej ženy, Rómeo a Júlia a iní. Divadlo zaujalo divákov aj doobeda. Kedy prekvapujúco dostalo " standing ovation", čo prekvapilo aj aktérov ale aj režisérku divadla. Bolo to kvalitné spracovanie Shakespearovských hier. Jednoduchá pekná scéna, kvalitné herecké výkony aj v prípade hercov, ktorí nikdy v živote nestáli na javisku.

Do tretice ďalšie novovzniknuté divadlo, ktoré si dalo názov VLNA, podľa filmu Die Walle( Náš vúdce cz.). Bol to príbeh z vysokej školy v ktorej sa jednotlivý profesori mali venovať určitým obdobiám. Profesor Berger si vybral diktatúru. Film trvá viac ako hodinu a pol, ale za tú trištvrte hodinu diváci dokázali pochopiť , o čo v tom filme išlo. Počas priebehu sa zamilovaný pár Marko a Mona rozídu, pretože Mona sa nechcela zapojiť do projektu. Bolo to pre ňu vymývanie mozgov a Marko si nedal povedal a nechal sa úplne stiahnúť k "Vlňákom". Nakoniec sa to vymkne profesorovi spod kontroly, študenti by boli Monu ochotní aj zabiť alebo mučiť. Keď si to uvedomí, vyhlási že projekt VLNA musí skončiť. Študenti sú proti a nakoniec jeden z nich to nezvládne psychicky a zabije sa. Vo filme nakoniec profesor Berger skonči vo väzení.

Aktuálne prebieha na Gymnáziu anketa o najlepšie divadlo. Myslím si, že úroveň sa dnešným rokom zdvihla a uvidíme ako to bude vyzerať o rok.

( PK)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?